Rolnicy uprawiają warzywa, owoce bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów – tak w skrócie powstaje żywność ekologiczna (w skrócie bio lub eko). Ten system produkcji jest zrównoważony pod względem ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. Ma na celu zapewnienie ochrony społeczeństwa i środowiska naturalnego.
Osoby, które produkują żywność w ten sposób mają obowiązek oznaczać ją certyfikatami. Obecnie w Polsce istnieje kilkanaście certyfikatów różnych firm, np. Agrobiotest, Biocert, Cobico.
W Unii Europejskiej oznaczeniem żywności ekologicznej, oficjalnym logo, jest tzw. „euroliść”.
Żywność ekologiczna – to dla konsumenta gwarancja jakości i przestrzegania wszelkich zasad naturalnej uprawy. Są to produkty bezpieczne, pozbawione chemii, bogate w substancje odżywcze, minerały, witaminy. Nie dostarczają żadnych substancji chemicznych, gwarantują doskonały, naturalny smak i jakość.
Zasady obowiązujące w gospodarstwach ekologicznych są restrykcyjne – ale idzie za tym późniejsza jakość i brak zagrożeń dla naszego zdrowia. Podstawową zasadą, której przestrzegają rolnicy jest zakaz stosowania syntetycznych nawozów, wzmacniaczy smaku, chemicznych środków ochrony roślin, np. pestycydów, wykorzystuje się natomiast prawidłowy płodozmian oraz metody biologiczne.
O żyzność gleby dba się poprzez używanie nawozów zielonych, połączonych z kompostem, obornikiem i przy udziale wapnowania.
Zwierzęta hoduje się w systemie ściółkowym (czego efektem jest powstawanie obornika).
Procesy certyfikacji żywności
Procesy certyfikacji to bardzo złożona i szczegółowa analiza upraw w danym gospodarstwie, polegająca na badaniu próbek żywności, na kontrolowaniu sposobów pracy. Produkty ekologiczne podlegają obowiązkowej kontroli i certyfikacji. Certyfikat zgodności wydawany jest na okres 12 miesięcy.
Funkcjonowanie systemu kontroli produktów ekologicznych jest bardzo dobre jeśli chodzi o Polskę.
Upoważnianiem jednostki certyfikującej do przeprowadzania kontroli zajmuje się u nas Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór nad upoważnionymi jednostkami sprawuje natomiast Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.