Dlaczego warto zastosować u siebie dietę lekkostrawną? Przede wszystkim dlatego, że jest jedynie prostą modyfikacją diety zdrowego człowieka. Choć należy stosować się do kilku ogólnych zasad, dieta łatwostrawna daje ogromne możliwości w dobrze i przygotowaniu produktów. Ponadto stosując ją dostarczamy organizmowi wszystkich wartości odżywczych, minerałów i witamin, nie obciążając przy tym układu pokarmowego – więc czujemy się zdrowo i lekko.
Dieta lekkostrawna jest zalecana osobom chorym, mającym problemy z układem pokarmowym, a także jest przyjazna dzieciom i osobom w podeszłym wieku. Warto również zastosować ją, gdy czujemy, że nasz organizm funkcjonuje gorzej niż zwykle – lepiej zapobiegać, niż leczyć i taka decyzja może pozytywnie wpłynąć na nasze ciało, dając mu ulgę. Czasami – jedząc w biegu, szybko, mało – albo zbyt dużo jednorazowo, narażamy organizm na przykre dolegliwości, należy wtedy zwrócić większą uwagę na to co jemy i nie kontynuować złych nawyków, ponieważ może to się dla nas źle skończyć – często nawet poważną chorobą.
Owoce w diecie lekkostrawnej
Wiadomo, że dieta zdrowego człowieka powinna być bogata w owoce (i warzywa). Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak czy wszystkie owoce są lekkie do strawienia dla naszego organizmu? No właśnie niekoniecznie..
Jakie więc wybierać, by nie wystawiać swojego przewodu pokarmowego na ciężką próbę?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika i wybierać owoce dojrzałe, pozbawione skórek i pestek. Wykorzystywanie tej techniki przygotowania ogranicza właśnie zawartość błonnika, a to jest naszym celem. Należy również zwrócić uwagę na sposoby obróbki owoców –
przecieranie ich, miksowanie, wyciskanie. Zamiast całych owoców warto więc podawać soki i przeciery.
Owocami lekkostrawnymi są: grejpfruty, morele, brzoskwienie, jabłka, melony, jabłka, kiwi, pomarańcze, mandarynki – bez skórek i pestek, a także maliny, jeżyny, truskawki.
Należy natomiast wykluczyć z diety śliwki, gruszki i czereśnie.
„Pułapką” są również suszone owoce, które należą do produktów ciężkostrawnych.