Papryka to dość znane warzywo. Jest częstym “gościem” na szaszłykach, dodatkiem do pieczonego mięsa, w niektórych zupach, czy jako przyprawa. Jednak poza tym jest ona wartościowym źródłem wielu składników odżywczych. Jakie właściwości odżywcze ma papryka?
Papryka właściwości odżywcze
Zaczynając od witamin w papryce znajdziemy duże pokłady witaminy C, E, B1, B2 i B6. Co ciekawe papryka zawiera pięć razy więcej witaminy C niż cytryna, w dodatku w lepszej, trwalszej formie odpornej na działanie czynników niszczących takich jak temperatura. Pieczona papryka lub ugotowana ma więc nadal dużo witaminy C. W papryce występują też karotenoidy czyli źródło prowitaminy A.
Jeśli chodzi o związki mineralne, to papryka zawiera dużo potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Ma dużo kapsaicyny, która odpowiada za ostry i piekący smak.
Posiada także działanie rozgrzewające. Jest to zauważalne głównie w ostrzejszych odmianach papryk, które stosuje się między innymi do wytwarzania preparatów rozgrzewających. Kapsaicyny wykazują również właściwości wspomagające trawienie tłuszczów.
Papryka to bardzo dobre źródło błonnika. Błonnik zawarty w papryce poprawia proces trawienia, łagodzi wzdęcia i zaparcia. Poszukując takich właściwości powinniśmy zwrócić się jednak ku słodkim, łagodnym odmianom papryki. Ostrzejsze mogą spowodować podrażnienie żołądka.
Dokładna zawartość wartości odżywczych zawartej w papryce różni się zależnie od odmiany – słodkiej czy ostrej, a także koloru.
Porównanie słodkiej czerwonej papryki i ostrej czerwonej papryki.
Słodka czerwona papryka zawiera :
– 31 kcal,
– niecały gram białka,
– 0,3 gram tłuszczy,
– 6 gramów węglowodanów,
– 2 gramy błonnika,
– 1,6 mg witaminy E,
– 128 mg witaminy C,
– 1,5 mg witamin z grupy B,
– 7 mg wapnia,
– 0,4 mg żelaza,
– 12 mg magnezu,
– 26 mg fosforu,
– 211 mg potasu,
– 4 mg sodu.
Czerwona, ostra papryka zawiera za to :
– 40 kcal,
– 0,187g białka,
– 0,44 g tłuszczy,
– 8,81 gram węglowodanów,
– 1,5 grama błonnika,
– 143 mg witaminy C,
– 1,6 mg witaminy E,
– 1,908 mg witamin z grupy B,
– 14 mg wapnia,
– 1,03 mg żelaza,
– 23 mg magnezu,
– 43 mg fosforu,
– 322 mg potasu,
– 9 mg sodu.
Są więc pewne różnice między wszystkimi rodzajami i kolorami papryk. Jednak widać, że wszystkie zawierają dużą dawkę podobnych substancji odżywczych.