Kalafior to roślina jednoroczna, która należy do rośliny kapustowatych. Jest odmianą kapusty warzywnej. Częścią jadalną tej rośliny jest tak zwana róża, czyli mięsiste pędy skrócone. Kalafior znany był już w czasach starożytnych, głównie na terenach Rzymu oraz Grecji.
W Polsce warzywo to pojawiło się po raz pierwszy na przełomie XVI i XVII wieku, a sprowadzenie go do naszego kraju zawdzięczamy najprawdopodobniej Bonie Sworzy. Uprawie kalafiora służą przede wszystkim miejsca dobrze nasłonecznione, a także miejsca bogate w żyzne gleby, bogate w próchnicę i związki mineralne. Kalafior to bardzo cenne warzywo nie tylko ze względu na wspaniałe walory dietetyczne i smakowe. Warzywo to zawiera również wiele cennych składników i minerałów. Kalafior zawiera między innymi sód, potas, żelazo, wapń, magnez, jod, fosfor i fluor. Warzywo to dostarcza również cennych witamin z grupy B oraz witaminę K, jak również kwasy pantotenowy i nikotynowy. Charakterystyczny zapach podczas gotowania kalafior zawdzięcza zawartości olejków eterycznych. Dużą zaletą kalafiora jest także wiele możliwości jego podania. Można wykorzystywać go na przykład do zupy, zapiekać w bułce tartej, czy też łączyć i zapiekać w sosie beszamelowym.
Podstawą sosu beszamelowego jest mąka, mleko, masło oraz ser. Ważne są tu również przyprawy, takie jak na przykład sól, pieprz czy gałka muszkatołowa. Zapiekany kalafior powinien być wcześniej ugotowany. Składniki na sos, mleko, masło, mąka i przyprawy, powinny być najpierw połączone i ugotowane. Następnie należy zalać nim kalafiora i posypać startym serem. Należy piec kalafiora w piekarniku do momentu aż będzie odpowiednio zarumieniony. Smak tej potrawy jest dość nieoczywisty i bardzo ciekawy. Wielu osobom, zwłaszcza miłośnikom tego warzywa, potrawa przypada do gustu.
Kalafior to niezwykle smaczne i zdrowe warzywo, które można przyrządzać na wiele sposobów. Kalafior pod beszamelem to z pewnością jedna z ciekawszych opcji, która trafia w gusta kulinarne wielu zwolenników różnorodnych dań.