W zdrowym odżywianiu bardzo istotne jest, aby znaleźć równowagę pomiędzy spożywanymi produktami. Dotyczy to zarówno produktów, które zakwaszaj, odkwaszają i mają wskaźnik obojętny dla naszego organizmu, jaki produktów, które są lekkostrawne i trudne do strawienia.
Wśród produktów, które są trudne do strawienia duży problem stanowią produkty, z którymi nasz organizm ma ciężko poradzić sobie w procesie trawienia, przez co często może dochodzić do problemów gastrycznych, niestrawności, bólu brzucha, a nawet zaparć. Zdarza się, że ludzie mylą produkty, które są właściwe w naszej diecie, ale nasz organizm wymaga nieco więcej czasu, aby je strawić z produktami, które są rzeczywiście bardzo ciężkostrawne. Z tego względu warto poznać te składniki naszej codziennej diety, które powinniśmy włączać do swojego jadłospisu, a których należy unikać.
Które warzywa są lekkostrawne?
Do warzyw lekkostrawnych bez wątpienia możemy zaliczyć brokuły, kalafior, kalarepę, czy ziemniaki (które powinny być ugotowane lub duszone), jak i buraki, cukinie, kapustę kiszoną, koper włoski czy marchewkę. Do lekkostrawnych warzyw zaliczamy także pomidory, pieczarki, seler, szparagi, zieloną sałatę i szpinak. Zaś do ciężkostrawnych warzyw, które jednak powinniśmy wykorzystywać w swojej diecie, choć niezbyt często należą bób, cebula, czosnek, fasola, groch, papryka, rzodkiew, szczypiorek oraz wszelkie warzywa w zalewie octowej. Wśród warzyw ciężkostrawnych bez trudu znaleźć możemy wiele spośród powyższych warzyw, ale w formie smażonej. Jeśli warzywa będziemy zapiekać na patelni, smażyć w głębokim tłuszczu czy polewać sporą ilością małowartościowego oleju, z pewnością zmienimy właściwości przygotowanego posiłku i zamiast potrawy lekkostrawnej zafundujemy sobie prawdziwie kłopotliwe danie. Z tego względu powinno się unikać niewłaściwej obróbki termicznej, a wszystkie spożywane dania powinny być w miarę możliwości przygotowywane poprzez gotowanie lub duszenie ich. To bez wątpienia pomoże nam zadbać o zdrowie.