Dieta lekkostrawna to nie tylko doskonały wybór dla dzieci czy osób w podeszłym wieku, ale też dla wszystkich, którzy chcą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swojego przewodu pokarmowego.
Polega ona głównie na wykluczeniu produktów i dań ciężkich do strawienia, zamieniając je na te lekkie, dostarczając przy tym wszystkich potrzebnych wartości odżywczych i odpowiedniej ilości energii.
Dzięki niej nasz przewód pokarmowy zostaje odciążony, docenią to szczególnie osoby, które borykają się z jego chorobami – ale też te, którym po prostu zależy na dobrym zdrowiu.
Dieta łatwostrawna to nie tylko dobór produktów, ale też sposób ich przygotowania – obróbka. Zupełnie inaczej będzie oddziaływać na organizm przykładowo warzywo usmażone, a inaczej ugotowane w wodzie. Inne będzie miało wartości odżywcze oraz zawartość kalorii.
Podstawą diety lekkostrawnej są takie produkty – jak:
- zaczynając od produktów zbożowych: drobne kasze,np. manna, kasza jęczmienna, kukurydziana, ryż biały, drobne makarony pszenne,
- jeśli chodzi o nabiał, to na pewno: mleko, jogurt, kefir, twaróg, ser biały, jajo gotowane, mleko zsiadłe,
- z mięs i ryb możemy wyróżnić: kurczaka, chudą wołowinę i cielęcinę, chude ryby (np. pstrąg, sola, leszcz, sandacz), chude wędliny – polędwica, szynka wołowa i wieprzowa,
- tłuszcze – takie jak: masło, oleje roślinne, słodka śmietanka, miękkie margaryny,
- przyprawy – sól, kminek, cynamon, majeranek, sok z cytryny, koperek, wanilia.
Dodatkowo oczywiście istotną rolę w diecie odgrywają warzywa i owoce lekkostrawne. Jakie to są warzywa i owoce? Głównie surowe lub gotowane na parze, wodzie. Nie poddawane obróbce z użyciem tłuszczu, nie smażone. Do warzyw lekkostrawnych zaliczamy m.in.: sałatę, cykorię, natkę pietruszki, koperek, marchewkę, dynię, cukinię, szpinak, ziemniaki. Oczywiście w postaci surowej lub gotowanej. Musimy mieć na uwadze różnicę np. między frytkami a puree z ziemniaka.
Owoce lekkostrawne to owoce dojrzałe, bez skórek i pestek: jabłka, brzoskwinie, pomarańcze, morele, banany.