Mówi się, że cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Jest w tym wiele prawdy… Choć świadomość żywieniowa wśród społeczeństwa wzrasta z roku na rok, to nadal mnóstwo osób walczy z cukrzycą, z otyłością – wynika to często ze stylu życia – jaki prowadzą, ze sposobu wychowania w dzieciństwie, ze złych nawyków, stresu, niewiedzy.
Cukrzyca to inaczej niedobór lub nieprawidłowe działanie insuliny w organizmie, co skutkuje podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy: cukrzyca typu 1 – rzadka, ale poważna i trudna w leczeniu oraz cukrzyca typu 2 – stanowi około 90% zachorowań, powodowana jest często otyłością.
Osobę borykającą się z tą chorobą nazywamy diabetykiem.
Częstsza postać cukrzycy (typu 2) polega na tym, że tkanki stają się odporne na insulinę, czyli na hormon, który metabolizuje cukry. Efektem jest utrudnione wchłanianie glukozy do organizmu, a w konsekwencji – jej podwyższone stężenie we krwi.
Podstawą walki z chorobą jest odpowiednia – restrykcyjna – dieta. Diabetycy muszą przykładać do niej szczególną uwagę i trzymać się kilku podstawowych zasad:
- produkty muszą zawierać niski indeks glikemiczny – poniżej 50 – jest to wskaźnik, który informuje o tym jak dany produkt wpływa na podniesienie glukozy we krwi po spożyciu danego posiłku,
- w produktach musi występować niska zawartość węglowodanów łatwo przyswajalnych – czyli sacharozy, fruktozy, glukozy – powinny stanowić około 45% energii dostarczanej do organizmu, białka powinny stanowić 30-35%, natomiast tłuszcze 15-20%,
- ważna jest również niska kaloryczność spożywanych produktów,