O korzystnych właściwościach jajek można opowiadać godzinami. Są one źródłem wielu istotnych dla naszego organizmu składników, wartości odżywczych, witamin. Przede wszystkim jednak na pierwszym miejscu jest białko, najwyższej jakości białko, zawierające pełen aminogram. Ponadto jajka posiadają dużą zawartość witaminy D, której często nam brakuje. Jest źródłem wielu przydatnych minerałów, np. selenu. Zawiera również fosfolipidy – przykładowo cholinę, która pozytywnie wpływa na układ nerwowy, reguluje gospodarkę lipidową i wspomaga pracę wątroby.
Czy jajecznica jest potrawą lekkostrawną?
Jajo zawiera „stety lub niestety” duże ilości tłuszczu i cholesterolu – z tego względu nie można zaliczyć go do grupy produktów lekkostrawnych. W każdej postaci będzie posiłkiem ciężkostrawnym – mniej lub bardziej. Mniej, np. gdy przygotujemy omlet jajecznicę bez użycia dodatkowego tłuszczu (masła, oliwy), bardziej – jeśli dołożymy na patelnię owe masło, a co gorsza kawałki boczku. Choć wiele zależy od sposoby obróbki jajek – same w sobie mają dużo tłuszczu, tego nie można pominąć.
W diecie lekkostrawnej pomija się takie produkty – unikając ich, zastępuje się żywnością „lżejszą”. Sztuką jest nauczenie się przygotowywania dań z produktów dozwolonych, tak – by dieta mimo wszystko dostarczała nam odpowiednich wartości odżywczych, witamin i minerałów. Biorąc pod uwagę zalety składu jajka – trzeba szukać zamienników, które jednocześnie nie będą źródłem tak dużej ilość tłuszczu i cholesterolu.
Jeśli już koniecznie chcemy spożyć jajka, ponieważ tęsknimy za ich smakiem, mamy na nie ochotę – warto przypomnieć sobie jak ważny w diecie lekkostrawnej jest sposób przygotowania potraw (doskonałym, często podawanym przykładem jest znane wszystkim warzywo – ziemniak, którego możemy ugotować w wodzie, ale możemy również usmażyć z niego placki lub przygotować frytki). Warto więc zastanowić się na tym i wybrać jajko na miękko lub „w koszulce”. Będzie to o wiele korzystniejsza dla organizmu opcja, niż jajecznica smażona na maśle.