Celiakia – czyli nietolerancja glutenu – jest chorobą autoimmunologiczną i uwarunkowaną genetycznie, uznawaną początkowo za chorobę dziecięcą, teraz już częściej wykrywana u osób dorosłych. Osoby dotknięte tą chorobą muszą przestrzegać restrykcyjnych zasad żywienia, w przeciwnym wypadku narażone są na różnego rodzaju przykre skutki uboczne przyswajania glutenu: objawy gastryczne, np. bóle brzucha, wymioty, reakcje ze strony układu nerwowego – nerwice, migreny, otępienie, choroby płuc, np. astma, schorzenia tarczycy, reakcje na skórze: trądzik, AZS, łupież, choroby mięśni i ścięgien – ataksja, obrzęki, zapalenie stawów, problemy z układem płciowym – niepłodność, niskie libido, zaburzenia miesiączkowania, inne objawy, np. anemia, niska masa ciała, aftowe zapalenie jamy ustnej.
Celiakia to nie jest uczulenie na gluten. Uczulenie na gluten to osobna przypadłość. Podczas kontaktu z glutenem osoba mająca uczulenie doznaje natychmiastowych reakcji alergicznych – najczęściej jest to pokrzywka na ciele i biegunka. Leczenie alergii polega na wykluczeniu z diety produktów, które zawierają gluten, alergia nie ustąpi całkowicie, natomiast zmniejszą się znacznie jej objawy.
Na szczęście istnieje wiele produktów, które są bezglutenowe. Dzięki nim nie musimy rezygnować z ulubionych potraw, wystarczy tylko zastosować w ich przygotowaniu innego rodzaju składników – tak więc np. makaron pszenny zastąpić makaronem sojowym, który glutenu nie zawiera. Zamiast mąki pszennej – zastosować mąkę bezglutenową, mąkę kukurydzianą, ryżową, gryczaną, jaglaną czy fasolową. Mamy – wbrew pozorom – bardzo wiele różnych możliwości. Rezygnujemy z paczkowanych wędlin, kiełbas – wybieramy świeże mięso i ryby, wędliny suszone, np. kabanosy, owoce morza. Sięgamy po pieczywo bezglutenowe, a nie pszenne, po miód, orzechy, migdały – zamiast słodyczy. Unikamy paczkowanych serów, piwa czy sosów/zup z proszku – wybieramy natomiast ser biały, fetę, wino, nalewki czy oliwę z oliwek.
Pamiętajmy, że każda dieta może być prosta – jeśli tylko dobrze ją poznamy. W tym wszystkim najważniejsze jest nasze zdrowie i to – by żyło nam się dobrze i spokojnie.